تیم سفارت پلاس با بهره مندی از متخصصین حوزه مهاجرت و پذیرش تحصیلی و  بکارگیری عاملان خود در کشورهای ایران و ایتالیا، شما را در اخذ پذیرش تحصیلی در دانشگاه های کشور ایتالیا یاری می نماید. ذکر این نکته ضروری است که ما موسه حقوقی نبوده و صرفا کارهای مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی (ارسال ایمیل به اساتید، تکمیل فرم های مربوطه و ارسال آنها، ترجمه مدارک، مکاتبه با دانشگاه و ...) را با دریافت کارمزد انجام می دهیم. 

 مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید 03132244251 - 02187761351

پیش- پذیرش برای متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا 

شهروندان ساکن در کشورهای غیر از اتحادیه اروپا که اجازه اقامت در کشور ایتالیا را ندارند پیش از اقدام برای اپلای، باید یک درخواست پیش- پذیرش را به نمایندگی دیپلماتیک ایتالیایی در کشور محل اقامت شان تسلیم کنند. متقاضیان پذیرش تحصیلی در ایتالیا تنها می توانند برای یک دانشگاه و تنها برای یک مقطع تحصیلی اپلای نمایند. سفارت و کنسولگری های ذی صلاح ایتالیایی مسئول بررسی ها و پذیرش پیش– پذیرش ها می باشند در صورتی که متقاضیان الزامات مورد نیاز برای ویزای تحصیلی را دارا باشند. تعدادی از کرسی های موجود برای این نوع دانشجویان با سهمیه بندی محفوظ هر سال تحصیلی توسط دانشگاه های ایتالیایی تخصیص داده می شود و در وبسایت وزارت علوم و تحقیقات ایتالیا منتشر می شود. به جز در موارد خاص، کلیه متقاضیان تحصیل در ایتالیا ملزم به گذراندن آزمون زبان ایتالیایی قبل از ثبت نام در دوره های کارشناسی و یا دوره های کارشناسی ارشد همراه با آزمون ورودی، می باشند. برای جزییات بیشتر در مورد اعتبار مدارک بدست آمده در خارج از کشور ایتالیا، کرسی های دانشگاهی موجود و مراحل پیش- پذیرش، ایین نامه های وزارتخانه علوم و تحقیقات ایتالیا را دنبال کنید.

 

پیش- پذیرش برای یک دوره تحصیلی

1- ورود به یک برنامه سطح 1 یا یک برنامه تک- چرخه (دوره کارشناسی)

متقاضیان باید فرم A را به همراه مدارک زیر به سفارتخانه یا کنسولگری های ایتالیا در کشور محل اقامت شان ارائه کنند.

- احراز صلاحیت ترک آخرین مدرسه

- گواهی اثبات اتمام یک یا دو سال تحصیلات دانشگاهی یا یک دوره بعد از مدرسه در مورد کشورهایی که نظام آموزشی آنها 10 یا 11 سال طول می کشد.

- گواهی که تصدیق می کند متقاضی آزمون ورودی دانشگاه را گذرانده است در صورتی که براساس قانون کشور محل اقامت متقاضی مورد نیاز باشد.

- دو قطعه عکس

به متقاضیانی که قادر به دریافت مدرک دیپلمشان در زمان مقتضی نیستند اجازه داده می شود تا به صورت مشروط اپلای نمایند. این دسته از متقاضیان باید مدرک دیپلم، ترجمه و تصدیق آن را در تاریخ ثبت نام ارائه نمایند.    

 

2- ورود به یک برنامه سطح 2 (دوره کارشناسی ارشد)

متقاضیان باید فرم A را به همراه مدارک زیر به سفارتخانه یا کنسولگری های ایتالیا در کشور محل اقامت شان ارائه کنند.

- مدرک کارشناسی یا مقطع سطح 1 معادل

- ریز نمرات دانشگاه به همراه تمامی امتحانات گرفته شده (مکمل دیپلم در صورت موجود بودن)

- دو قطعه عکس

 

مدارک معتبر

تمامی مدارک باید به صورت رسمی به زبان ایتالیایی ترجمه شده و توسط مقامات کشور صادر کننده آن مدارک تصدیق شوند به جز در موارد توافقنامه های بین المللی خاص و کنوانسیون هایی که برای معافیت فراهم شده است. هر درجه، دیپلم و عنوان باید با تاییدیه اعتبار که توسط سفارت ایتالیا در کشوری که آن صلاحیت به متقاضی اعطا شده همراه باشد. لطفا توجه داشته باشید که این ها اطلاعات عمومی هستند برای جزییات بیشتر در مورد شرایط پذیرش و مراحل قانونی، لطفا از آیین نامه های وزارتخانه علوم و تحقیقات ایتالیا کسب اطلاعات کنید. 

 

پذیرفته شدن درخواست پیش- پذیرش

برای پی بردن اینکه درخواست پیش- پذیرش متقاضیان پذیرفته شده است، متقاضیان باید با سفارت ایتالیا یا کنسولگری ایتالیا که درخواستشان را تسلیم آنجا کرده اند در تماس باشند (غالبا از نیمه دوم جولای). نامزدهای واجد شرایط مدارک خود را یک بار در ایتالیا جمع آوری خواهند کرد و به دفتر دانشجویان بین المللی تحویل میدهند همانطور که توسط رویه های ثبت نام مشخص شده برای هر دوره تحصیلی مورد نیاز است.  

 

صلاحیت در ایتالیا

شهروندان ساکن در خارج از اتحادیه اروپا ملزم به گذراندن یک آزمون زبان ایتالیایی قبل از ثبت نام هستند. معمولا  این آزمون در ابتدای سپتامبر و قبل از آزمون ورودی دانشگاه برای دوره های تک- چرخه و دو- چرخه برگزار می شود.  

دانش آموزان و دانشجویان زیر از دادن آزمون زبان ایتالیایی معاف هستند:

الف- کسانی که دارای یک گواهی هستند که دانش زبان آنها را تصدیق می نماید (به عنوان مثال گواهی CELI 3 – سطح B2)

ب- کسانی که در برخی از مدارس ایتالیایی خارج از کشور حضور داشته اند.

ج- کسانی که برای دوره های تدریس به طور کامل به زبان انگلیسی و یا برخی از دوره های کارشناسی ارشد بدون آزمون ورودی، اپلای می نمایند.   

داوطلبان علاقمند به اطلاعات بیشتر در مورد معافیت های الف و ب بهتر است مستقیما به موسسات فرهنگی ایتالیایی مستقر در کشورهای خودشان درخواست نمایند.

 

داوطلبان واجد شرایط

دانشجویان پذیرفته شده برای دوره های رشته های بدون آزمون باید در مدت زمان حداکثر 10 روز بعد از آزمون زبان ایتالیایی ثبت نام کنند و مدارک ترجمه شده و تصدیق شده خود را به دفتر دانشجویان بین المللی تحویل دهند. هر دانشجوی پذیرفته شده ای که در مهلت داده شده ثبت نام نکند به منزله انصراف از دوره تلقی خواهد شد و دانشجوی واجد شرایط بعدی جای او را خواهد گرفت. متقاضیان برای دوره های رشته های با آزمون ورودی تنها بعد از موفقیت در آزمون های ورودی مورد نیاز برای دوره مد نظرشان می توانند ثبت نام نمایند. اطلاعات بیشتر در این مورد را باید در وبسایت کالج یا دانشگاه مربوطه دنبال کرد.

 

پیش- پذیرش برای مدارس تخصصی غیر پزشکی، کارشناسی ارشد و دوره های پیشرفته

شهروندان ساکن در خارج از اتحادیه اروپا باید فرم درخواست پذیرش خود و مدارک مورد نیاز برای ارزیابی مدارک تحصیلی را به نمایندگی دیپلماتیک ایتالیا در کشور مبدا خود که مسئول صدور ویزای آنها می باشد، تحویل دهند. نمایندگی دیپلماتیک مدارک فوق را به داوطلبان واجد شرایط تحویل خواهد داد که آنها را تا مهلت تعیین شده در اطلاعیه پذیرش تحویل دانشگاه دهند.

 

چگونه درخواست پذیرش (اپلای) دهیم؟

ثبت نام در دانشگاه های ایتالیایی توسط وزارت علوم و تحقیقات ایتالیا مطابق با آیین نامه های وزارت کشور و وزارت امور خارجه این کشور تحت نظارت قانونی است.

 

شرایط ورود

اگرچه ممکن است شرایط خاصی توسط هر دوره ای تعیین شود اما شرایط اساسی مورد نیاز عبارتند از:

- دیپلم متوسطه حداقل پس از 12 سال تحصیل بدست آمده باشد زمانی که برای یک دوره در مقطع کارشناسی درخواست پذیرش (اپلای) صورت می گیرد.

- مدرک کارشناسی (لیسانس) یا معادل آن، زمانی که برای دوره های کارشناسی ارشد درخواست پذیرش (اپلای) صورت می گیرد.

- مدرک کارشناسی ارشد (فوق لیسانس)، زمانی که برای دوره های دکترا یا مدارس تخصصی پزشکی درخواست پذیرش (اپلای) صورت می گیرد.

دانشجویان کشورهایی که در آن کشورها ورود به دانشگاه بعد از 10 یا 11 سال تحصیل امکان پذیر می باشد باید ثابت کنند که آنها در یکی از دانشگاه های کشور خود تحصیل کرده اند و تمامی امتحانات لازم را برای دو سال یا یک سال با موفقیت گذرانده اند، به طوری که به مجموع 12 سال تحصیل برسند. به عنوان جایگزینی برای تحصیلات دانشگاهی ذکر شده باید متقاضیان ثابت کنند یک عنوان بعد از متوسطه (دوره پیش دانشگاهی) را با موفقیت پشت سر گذاشته اند. در هر صورت متقاضیان باید آزمون ورودی دانشگاه را در کشور خودشان گذرانده باشند در صورتی که الزام قانونی در آن کشور برای این کار وجود داشته باشد.   

برای جزییات بیشتر در مورد اعتبار مدارک تحصیلی بدست آمده در خارج از کشور، آیین نامه های وزارت علوم و تحقیقات ایتالیا را در مورد ورود به دانشگاه های ایتالیایی مطالعه فرمایید.

به جز در موارد مشخص شده یا معاف شده، شهروندان ساکن در خارج اتحادیه اروپا باید یک آزمون شایستگی زبان ایتالیایی را قبل از ثبت نام با موفقیت پشت سر بگذارند. دانشجویان مجاز به ثبت نام همزمان در دوره های دیگر دانشگاه یا سایر موسسات عالی نمی باشند و صرفا باید در یک دوره ثبت نام نمایند.