کشور یونان از لحاظ موقعیت جغرافیایی، در بخش جنوب شرقی اروپا و در جنوب شبه جزیره بالکان واقع شده است. یونان در شرق با کشور ترکیه و در شمال با کشورهای بلغارستان، مقدونیه و آلبانی همسایه است. همچنین این کشور در شرق و جنوب با دریای اژه و در غرب با دریای یونان همجوار می باشد. کشور یونان در مکان تلاقی سه قاره اروپا، آسیا و آفریقا قرار دارد و قدمت آن به سالهای بسیار دور و دوران باستان بر می گردد. این کشور دارای تاریخ و فرهنگ غنی و برجسته از گذشته تا به کنون می باشد و مهد بسیاری از بزرگان، دانشمندان، فرهیختگان و هنرمندان در گذر زمان بوده است. پایتخت کشور یونان شهر آتن می باشد و هراکلیون، پاتراس و سالونیک دیگر شهرهای مهم این کشور می باشند. مساحت کشور یونان در حدود 132 هزار کیلومتر مربع است و جمعیت آن در حال حاضر نزدیک به 11 میلیون نفر می باشد ضمن آنکه تراکم جمعیتی در این کشور 82 نفر در هر کیلومتر مربع می باشد. این کشور از سال 1981 به عنوان یکی از اعضای اتحادیه اروپا برگزیده شده و واحد پول آن در حال حاضر مانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، یورو می باشد. اکثر مردم یونان به زبان یونانی صحبت می کنند ضمن آنکه زبانهای انگلیسی، عربی، ترکی و فرانسوی نیز به صورت محدود در این کشور رواج دارد. مذهب اصلی مردم یونان مسیحی ارتدکس بوده و پیروان سایر مذاهب در اقلیت قرار دارند. یکی از منابع اصلی درآمد زایی در کشور یونان صنعت توریسم و گردشگری می باشد به طوری که این صنعت حدود 15 درصد از سهم تولیدات ناخالص داخلی این کشور را شامل می شود. شما با سفر به یونان، رسیدن فرهنگ ‌های شرق و غرب به یکدیگر را احساس خواهید نمود. کشور یونان با دارا بودن فرهنگ و تمدن مدیترانه ‌ای و مناظر و تفرجگاه‌ های گوناگون، از سال ‌ها پیش به یکی از اهداف توریستی مردم از سراسر جهان تبدیل شده و حتی با قسمت ‌های دیگر مدیترانه مثل ایتالیا و اسپانیا از این حیث برابری میکند. ساختمان سفارت یونان در ایران، در شهر تهران قرار دارد و کلیه امور کنسولی از جمله امور مربوط به ویزای ورود به یونان يا حوزه شنگن در آن انجام می شود؛ باید توجه داشت که  ورود به بخش روادید سفارت یونان منحصرٲ از طریق دریافت وقت سفارت میسر می باشد.

 

آدرس سفارت یونان: ایران، تهران، ‏خیابان افریقا، بلوار اسفندیار، پلاک 43

تلفن سفارت یونان: 02122053784

 

سفارت پلاس + با بهره گیری از تیمی مجرب، امکان تعیین وقت سفارت یونان را برای آن گروه از هموطنانی که یا به دلیل نداشتن زمان کافی یا نداشتن اطلاعات مورد نیاز، توانایی دریافت وقت سفارت را ندارند، فراهم نموده است. توجه داشته باشید که سفارت پلاس + تنها وقت های عادی سفارت که همگان امکان دریافت آن ها را دارند، دریافت نموده و از ارائه وقت های سفارت، خارج نوبت و فوری معذور می باشد. ذکر این نکته خالی از لطف نیست که تیم ما هیچ ارتباطی با سفارتخانه ها نداشته و به همان صورت که سایرین امکان دریافت وقت سفارت دارند، اقدام به ارائه وقت سفارت می نماید و صرفا کارمزد انجام این کار را از مشتریان خود دریافت میکند.

 

مراحل گرفتن وقت سفارت یونان:

1- تکمیل فرم مربوطه در سایت سفارت پلاس +

2- ارسال تصویر پاسپورت

3- دریافت وقت سفارت یونان توسط ما

4- واریز هزینه دریافت وقت توسط شما

5- ارسال وقت تعیین شده برای شما

 


 

 

یونان کشوری در جنوب اروپا است که در نوک شبه جزیره بالکان قرار گرفته و مرز پهناوری با دریای اژه، ایونی، و دریای مدیترانه می سازد. یونان هم چنین از شمال با آلبانی، جمهوری مقدونیه و بلغارستان و ترکیه می سازد. یونان فرهنگ باستانی و بسیار غنی دارد که تاثیر شگرفی بر زبان شناسی، هنر، فلسفه، سیاست و ورزش در جامعه ی غربی گذاشته است : از جمله ژانرهای کمدی و درام، الفبای غربی، آرمان های افلاطونی و روش سقراطی ، دموکراسی، جمهوری و بازی های المپیک. علاوه بر آن، از نظر جغرافیایی نیزیونان یک مکان بسیار جذاب برای دیدن است.

مناطق یونان

به صورت تقریبا پادساعتگرد از سمت شمال شرق:
• تراکیه (الکساندرو پولیس، کموتینی، زانتی)
• مقدونیه شرق (کاوالا، دراما)
• مقدونیه مرکزی (تسالونیکی، ورجینا، کاترینی، ادسا)
• مقدونیه غربی (کاستوریا، کوزانی)
• تسالی ( لاریسا، مگنسیا، طباشیر، ولس، کاردیستا، طباشیر)
• اپیروس (پروزا، آرتا)
• جزایر ایونی (کورفو، کفالونیا، ایتاکا)
• غرب یونان (آگرینیو، پاترا)
• یونان مرکزی (لامیا، تیوا، لیوادیا، چالکیس، آمفیسا،‌دلفی)
• پلوپونز (اسپارت، قرنتس،‌ کالاماتا، تریپولیس)
• آتیکا (آتن، سونیون، کیتیرا)
• جزایر اژه جنوبی
• جزایر اژه شمالی


شهرستان های یونان


شهرستان های عمده یونان عبارتند از:
• آتن - پایتخت
• تسالونیکی- دومین شهرستان کشور
• پاترا - سومین شهرستان و دروازه ورود به ایتالیا
• هراکلیون – بزرگترین شهرستان کِرِت است.
• لاریسا – بزرگترین شهرستان در یونان مرکزی
• وَلَس – بندر اصلی

مقصدهای دیگر در یونان


• دلفی – سایت اوراکل معروف آپولو
• مته اورا – صومعه
• کوه آنوس – صومعه
• المپیا – پناهگاه اختصاص داده شده به زئوس، سایت بازی های المپیک باستانی
• پارک ملی پارناسس
• پارک ملی پارنیتا
• پارک ملی الیمپوس


هر آنچه باید از یونان بدانیم

یونان یکی از بیست کشور اول جهان از نظر محبوبیت توریستی شناخته شده است. به گفته وزارت گردشگری یونان، در سال ۲۰۰۷ حدود ۱۷ میلیون توریست از این کشور دیدن کرده اند و این در حالی است که جمعیت یونان حدود ۱۱ میلیون نفر بوده است. سانتورینی یونانتوریست ها به سواحل زیبای یونان، آب و هوای آفتابی قابل اعتماد آن ، شب زنده داری ها، مکان های تاریخی و زیبایی های طبیعی این کشور باستانی جذب می شوند.
بیش از ۹۰٪ بازدیدکنندگان یونان، از دیگر کشورهای اروپایی هستند؛ اگرچه در سالهای اخیر تعداد گردشگران از مناطق دیگر جهان نیز رو به رشد بوده است.
اکثر قریب به اتفاق گردشگران در طول فصل گردشگری، که از آپریل تا اکتبر است، از یونان بازدید می کنند. اوج زمان توریستی در یونان، از ژوئیه تا ماه اوت است و اکثر گردشگران و صنعت گردشگری در کِرِت، جزایر دودکانیز و کمتر در منطقه پلوپونز و شبه جزیره ی هالکیدیکی متمرکز هستند. با این حال هنوز هم مناطق بسیار با ارزش دیگری در یونان وجود دارند که در مقیاس بزرگ توریستی نشده اند.

بسیاری از گردشگران که برای بار اول به یونان می آیند، تصاویر خاصی در ذهن دارند و با دیدن کشوری با چنین تنوع منطقه ای و معماری بسیار شگفت زده می شوند. خانه های سفید معروف و کلیساهای گنبد آبی جذاب تنها توصیف کننده ی مناطق خاصی از یونان هستند( جزایر سیکلادیش). معماری مناطق مختلف یونان از یک جا به جای دیگر، بسته به تاریخ آن جا بسیار متنوع است. گردشگران با معماری نئوکلاسیک در شهرهایی چون ارموپلیس و ناپلیو روبه رو می شوند. در حالی که در شهرهای چون گرونا و کوزانی ، ساختمان هایی تحت تاثیر دولت عثمانی وجود دارد. زمین های این کشور، درست مانند میراث معماری بسیار متنوعش، از گوناگونی بالایی برخوردار است: سواحل شاعرانه، رشته کوه های بلند، دره های مخصوص تواید شراب، باغ های وسیع تولید زیتون در جنوب یونان، و جنگل های سرسبز در شمال کشور. مناظر تاریخی یونان نیز به همین اندازه متنوع هستند، یونان تنها با چند کلیسای قرون وسطایی و قلعه ها و معابد ویران شده، چیز زیادی برای دیدن ندارد!

 

 
تاریخچه ی یونان


یونان دارای تاریخچه ای بسیار قدیمی است و مردم این کشور برای ۴۰۰۰سال با زبان یونانی صحبت می کنند.


اولین تمدن یونان


اولین ساکنان یونان را با عنوان پِلاسجیَن می شناسیم. اطلاعات کمی از آنها در دست است ولی اعتقاد بر این است که آنها مردم بدوی بوده اند. اولین تمدن پیشرفته که در یونان زندگی می کرده اند، تمدن سیکلادیش بوده – که اغلب در جزایر سیکلادیش ساکن شده بودند- و هم چنین تمدن مینون، که در جزایر کرِت و سانتورینی مقیم شده اند. مینون ها یک زبان نوشتاری را توسعه داده بودند که امروزه نیز برای باستان شناسان نامفهوم باقی مانده است.


دوران تاریکی در یونان


مردم یونانی زبان و هندو-اروپایی در حدود ۱۷۰۰ سال پیش از میلاد، از شمال به این منطقه آمدند و به آرامی شروع به تهاجم و پیشروی در کل کشور، به سمت کرِت و سواحل غربی آسیای صغیر ( ترکیه ی امروزی) کردند و مردم بومی زیادی را جذب کردند. این مهماجمان اولیه، همگی به گویش های مختلف اولیه ی یونانی صحبت می کردند و به چند قبیله تقسیم شده بودند ( آخاپوس، ایونی،‌ دوریَن و سایر قبایل)، هرکدام از این قبایل در برهه ی خاصی از زمان به کشور یونان رسیده بودند. ورود آنها می تواند دلیلی برای پایان تمدن سیکلادیش و مینون ها بوده باشد. اولین تمدن یونانی زبان، تمدن Mycenean، در منطقه ی پلوپونز مستقر شدند و در دوره خود برجسته بودند. ورود دوریَن ها به کشور، دورانی جدید در تاریخ یونان را به ارمغان آورد: عصر تاریکی در یونان باستان؛ اگرچه امروزه این دوران در میان مورخان یک موضوع پیچیده و ویشرفته باقی مانده است.

ظهور ایالت های شهری در یونان حدود ۱۲۰۰ تا ۸۰۰ سال پیش از میلاد مسیح رخ داده است و شروع عصر طلایی یونان را اعلام کرد که برای چند قرن به طول انجامید و در نهایت منجر به دستاوردهای زیادی در زمینه های مختلف علمی، معماری، سیاسی، اقتصادی، هنری و ادبی شد. آتن، اسپارت، قرنتس، تبس از برجسته ترین ایالت های شهری بودند (آتن در میان آنها معتبر ترین بوده)، اما چندین ایالت شهری دیگر هم بوده که در سراسر حوزه ی دریای اژه ایجاد شده بود. شهرک های یونانی نیز در جنوب ایتالیا و دیگر مناطق ساحلی مدیترانه ای توسط یونانیان تاسیس شد. میراث تمدن یونانی در این دوره، تاثیر شگرفی بر جهان داشته و امروزه نیز کماکان ادامه دارد.

ورود مسیحیت به یونان و ظهور امپراطوری بیزانس


مسیحیت در یونان، با موعظه های سنت پل در قرن اول پس از میلاد وارد شد و در نهایت در سراسر یونان و امپراطوری روم گسترش یافت. در قرن چهارم، امپراطور روم کنستانتین کبیر، پرستش مسیحیت را قانونگذاری و آن را به عنوان دین دولتی امپراطوری اعلام کرد. او پایتخت امپراطوری را از روم به بیزانس ( استانبول امروزی) منتقل کرده و نام آن را قسطنطنیه گذاشت. در نهایت یونان را به دو قسمت یونان غربی (امپراطوری غرب روم) و شرقی (امپراطوری شرق روم) تقسیم کردند ، قسمت غربی در نهایت مورد حمله و تهاجم شمال اروپا قرار گرفت ، در حالی که شرق برای هزاره ی دیگری، به عنوان امپراطوری بیزانس با پایتخت قسطنطنیه، زنده باقی ماند.


قرون وسطی در یونان


تاریخ قرون وسطی یونان غالبا با امپراطوری بیزانس شناخته می شود که محورهای آن مسیحیت، زبان یونانی و تمدن و قوانین رومی است و برای قرن های متمادی یک نیروی قدرتمند در حوزه ی مدیترانه ای بوده و به تجارت،‌ سیاست و گسترش مسیحیت کمک فراوانی کرده است. امپراطوری با رم،‌ در زمان جنگ های صلیبی علیه مسلمانان، متفق شدند. با این حال در طول قرن ۱۳، صلیبیون علیه امپراطوری بیزانس شورش کرده و قسطنطنیه را عزل کردند. در این شرایط بود که مهاجمان فرنگی و لاتین وارد یونان شده و بخش های مختلف آن را اشغال کردند.در طول قرن های آتی، امپراطوری بیزانس شروع به پس گرفتن مجدد قدرت و به دست آوردن زمین های از دست رفته شد، اما در قرن ۱۵ ضربه نهایی راخورد و توسط دولت عثمانی که بر قسطنطنیه پیروز شد، از بین رفت.


حکومت عثمانی

با عزل قسطنطنیه،‌ یونان تحت فرمانروایی حکومت ترکی عثمانی قرار گرفت، اما هم چنان فرهنگ مسیحی و زبان یونانی را حفظ کردند. اگرچه تعدادی از یونانیان از کشور گریختند و جوامع یونانی دیگری در سایر نفاط اروپا تشکیل دادند. این جوامع بعدها بر انقلاب یونان تاثیر بسزایی گذاشتند.

روشنگری و انقلاب در یونان 

شهرهای ایتالیایی ژنووا و ونیز با ترک های عثمانی، بر سر فرمانروایی بر برخی مناطق یونان با یکدیگر به رقابت می پرداختند و جزیره ها و سواحل زیادی را نیز تسخیر کردند، جنبش پان اروپایی مانند رنسانس (و بعد ها جنبش روشنگری) را به مکان های مختلفی در یونان، مانند کرِت و بخش هایی از پلوپونز آوردند. 

در قرن ۱۸،‌ جنبش روشنگری بخش هایی از یونان را اشغال کرد و جوامع یونانی ای را در خارج تشکیل داد که منجر به بیداری در میان یونانیان برجسته شد و تولدی برای اهدافی چون استقلال و اتحاد در میان یونایان به شمار می رود. انقلاب یونانی در نهایت در ۲۵ ماه مارج سال ۱۸۲۱ شکست خورد و به یک جنگ طولانی علیه عثمانیان برای استقلال منجر شد. انقلاب یونان توجه کشورهای اورپایی بسیاری را به خود جلب کرد و کمک های نظامی از سراسر اروپا من جمله فرانسه، انگلیس و روسیه به یونان فرستاده شد.

یونان در قرن ۱۹ و نیمه ی اول قرن ۲۰

ملت در نهایت استقلال از امپراطوری عثمان را در سال ۱۸۲۹ به دست آوردند. یونان تازه-مستقل شده، قبل از تبدیل شدن به یک سلطنت در اراده ی قدرت های بزرگ اروپا، تقریبا یک جمهوری بود. در طول نیمه ی دوم قرن ۱۹ و نیمه ی اول قرن ۲۰، یونان جزایر اطراف و زمین های یونانی زبان را به خاک خود افزود. یونان در جنگ جهانی اول با کشورهای متحده روبرو شد. با وجود بی طرفی در جنگ جهانی دوم، یونان در سال ۱۹۴۱ مورد تهاجم ارتش موسولینی قرار گرفت. نیروهای یونانی توانستند پیروزمندانه ایتالیایی ها را از خاک یونان بیرون برانند، اما آلمانی ها به کمک آنها آمدند و کشور را اشغال کردند و این اوضاع تا زمان آزادی یونان در پایان جنگ، همچنان ادامه داشت. جنگ داخلی در سال ۱۹۴۶میان شورشیان کمونیست و سلطنت طلبان ( سلطنت طلبان تحت حمایت دولت یوگوسلاوی بودند ) و بعدها با غرب، در گرفت. شورشی های کمونیست در سال ۱۹۴۹ از سلطنت طلبان شکست خوردند و جنگ داخلی که پس از آن به وجود آمد،‌ کشور را جنگ زده کرده، و بسیاری از مردم را به خارج از کشور، به دنبال یافتن زندگی بهتر، روانه ساخت. یونان در سال ۱۹۵۲ به ناتو (NATO) ملحق شد؛ به دنبال آن رشد سریع اقتصادی و تغییرات اجتماعی پدید آمد. یک دیکتاتوری نظامی از جناح راست، یک کودتا در سال ۱۹۶۷ ترتیب داده، همه ی احزاب سیاسی را منحل کرده، آزادی های سیاسی را به حالت تعویق درآورده و بسیاری از یونانیان برجسته را به تبعید واداشت که شامل کمونیست هایی که نقش فعالی در پارلمان های یونان قبل و بعد از حکومت نظامی ایفا کرده بودند، نیز می شد. پادشاه کنستانتین دوم و خانواده اش نیز از کشور گریختند . سرانجام دموکراسی در سال ۱۹۷۴ بازگشت، و یک رفراندوم ملی، سلطنت را لغو کرده و یک جمهوری پارلمانی ایجاد کرد.

یونان مدرن

یونان در سال ۱۹۸۱ به جامعه ی اروپایی یا EC پیوست، که بعدها در سال ۱۹۹۲ اتحادیه ی اروپا یا EU  نام گرفت. صنعت گردشگری در یونان، که در طول دهه ی ۱۹۶۰ روبه افول گزارده بود، شروع به شکوفا شدن کرد و در سال ۱۹۸۰ حدود ۵ میلیون توریست  را سالانه وارد کشور کرد( این تعداد در سال ۲۰۰۷ حدود ۱۷ میلیون نفر خواهد بود). یونان  در دهه ی ۱۹۸۰ رکود اقتصادی شدیدی را متحمل شد، اما در دهه ی ۱۹۹۰ پیشرفتهای اقتصادی قابل توجهی را تجربه کرد که نتیجه ی سرمایه گذاری های سنگین، کارآفرینی ، تجارت و کمک های اتحادیه ی اروپا بوده است. در اوایل قرن ۲۱، یونانی ها به یک شرایط ایستا و ملتی پررونق با استانداردهای بالای زندگی، دست یافتند. هجوم مهاجران در اواخر دهه ی ۱۹۸۰ شروع شد و یونان را از یک کشور مهاجر کننده به یک کشور مهاجر گیرنده تبدیل کرد. ساکنین یونانی متولد خارج از کشور، که بسیاری از آنها از قسمتهای مختلفی از جهان آمد اند (اروپای میانی و شرقی، خاور میانی، آسیای جنوبی و آفریقا) حدوداً جمعیتی برابر با ۱ میلیون را تشکیل می دهند؛ یعنی چیزی حدود ۱۰٪ از کل جمعیت یونان.

آب و هوای یونان

یونان بر خلاف اندازه ی کوچکش، آب و هوای بسیار متنوعی دارد. قسمت زیادی از کشور یونان، که شامل نواحی ساحلی می شوند، آب و هوای مدیترانه ای دارند، درست مانند کالیفرنیا. تابستان های یونان گرم و خشک است و به مدت ۷ ماه طول می‌کشد، از آوریل تا نوامبر. باقیمانده ی سال با آب و هوای نسبتاً سرد و بارانی است که معمولاً از نوامبر شروع شده و تا اوایل اوریل ادامه می یابد. باران های پراکنده نیز به ندرت در طول فصل خشک اتفاق می افتد، اما زودگذر هستند. ساحل ایونی کشور یونان و جزیره های بیشتر از سایر مناطق کشور در معرض دریافت بارش سالانه هستند. جزیره های واقع در جنوب دریای اژه و بخش هایی از سرزمین های اصلی جنوب شرقی، خشک ترین مناطق کشور یونان محسوب می شوند. دلپذیرترین آب و هوا در یونان در طول ماه های مه – ژوئن و سپتامبر- اکتبر رخ می دهند. گرم ترین زمان سال از اواسط جولای شروع شده و معمولاً تا اواسط ماه اوت، یعنی زمانی که بادهای سالانه از سمت شمال، یونان را خنک می کنند، ادامه می یابد. اواسط جولای تا اواسط اوت اوج تابستان هستند و آفتاب وسط روز بسیار شدید می تابد؛ در طول این زمان، یعنی حدودا بین ساعات ۱:۰۰ تا ۵:۰۰ بعد از ظهر، اکثر یونانی ها از انجام فعالیت های خارج از منزل خودداری می کنند. معمولاً اینگونه توصیه می شود که در یونان صبح زود از خواب برخیزید و گشت و گذارها و کارهایتان را در ساعات سرد صبح انجام دهید و سپس بعدازظهرتان را در آرامش یا در کنار ساحل بگذرایند. در واقع بخش عمده ای از گردشگران در اوج تابستان به یونان می آیند و همین کار را انجام می دهند. شب های تابستان بسیار جالب و با ارزش هستند. به همان اندازه که خورشید تابستان بسیار شدید می تابد، درجه رطوبت جو بسیار پایین است و این امر موجب عدم به دام اندازی نور خورشید در جو می شود. بنابراین دمای هوا در شب ها بسیار پایین آمده و به مقدار مطلوبی می رسد. اما حتی در ظهر ها نیز از انجام فعالیت های فیزیکی مانند پیاده روی و . . . خودداری کنید، احساس راحتی خواهید داشت. با این حال،‌در آتن وضعیت فرق می کند و در بعدازظهرهای تابستانی بسیار گرم و آزاردهنده است، مانند نیویورک. نواحی ساحلی در کنار آب های آزاد (دور از خلیج ها) در بسیاری از جزیره ها، بسیار شادی بخش و روح افزا هستند و شب ها دمای هوا بسیار خنک می شود.

اگرچه اکثر مناطق در کشور یونان دارای آب و هوای مدیترانه ای هستند، اما دو نوع سیستم آب و هوایی دیگر نیز در حال حاضر در یونان وجود دارد. یکی آب و هوای آلپی است که بیشتر در مناطق کوهستانی داخل کشور یافت می شود که شامل دره های پر ارتفاع نیز هست. سیستم آب و هوایی دیگر،‌آب و هوای قاره ای است که بیشتر بر شمال مرکزی و شمال شرقی کشور یونان حاکم است. در این مناطق زمستان ها بسیار سرد و تابستان ها نسبتا گرم و مرطوب می باشند.

تعطیلات و جشنواره ها

تعطیلات عمومی ملی در کشور یونان به قرار زیر هستند:

 • روز سال نو – ۱ ژانویه
 • ظهور و تجلی عیسی مسیح - ۶ ژانویه
 • توبه ی دوشنبه (روز اول از لنت)- قابل حمل (۱۹ فوریه سال ۲۰۰۷)
 • روز استقلال و بشارت – ۲۵ مارس
 • جمعه ی خوب( جمعه ی قبل از عید پاک) – قابل حمل (۲۵ آوریل سال ۲۰۰۸)
 • عید پاک – قابل حمل (۲۷ آوریل ۲۰۰۸)
 • دوشنبه عید پاک – قابل حمل (۲۸ آوریل ۲۰۰۸)
 • روز اول ماه مه / روز کارگر- ۱ مه
 • دوشنبه پنتیکاست (عید گلریزان)- قابل حمل (۱۵ ژوئن ۲۰۰۸)
 • عید عروج مریم مقدس- ۱۵ اوت
 • روز “OXI” / روز جنگ جهانی دوم – ۲۸ اکتبر
 • کریسمس- ۲۵ دسامبر
 • روز سنت استیفان – ۲۶ دسامبر

سه تا از مهم ترین تعطیلات ملی یونان عبارتند از کریسمس، عید پاک و عید عروج حضرت مریم. کریسمس یکی از تعطیلات خانگی و خصوصی در میان مردم است،‌ اما همراه با زینت بندی و دکوراسیون در میدان ها و خیابان های در سرتاسر کشور است. عید عروج حضرت مریم یک جشنواره ی تابستانی مهم برای بسیاری از شهرها و جزایر یونان به شمار می رود. عید پاک نیز احتمالا پرزرق و برق ترین عید در میان تمام اعیاد یونانی است. دسته ها وصفوف مردم در روز جمعه ی قبل از عید پاک و شنبه ی بعد از آن، با انجام آتش بازی های فراوان و پر برکت در نیمه شب و صبح روز عید پاک، به اوج خود می رسد.

جشن بزرگ آپوکریس(apókries) اگرچه جزو تعطیلات رسمی کشور نیست، اما یکی از اصلی ترین مهمانی ها در سراسر شهرهای یونانی می باشد.

علاوه بر تعطیلات و جشن های ملی، بسیاری از شهرها و مناطق در یونان جشنواره های منطقه ای مخصوص به خود را دارند که به بزرگداشت وقایع مختلف تاریخی یا برداشت شراب می پردازند.

برخلاف بسیاری از تعطیلات ملی که در کشورهای دیگر صورت میگیرد، روز استقلال در یونان بدون مستی برگزار می شود.

توجه داشته باشید که روش مورد استفاده توسط کلیسای ارتدکس یونانی برای تعیین تاریخ هفته ی مقدس و عید پاک، با روش استفاده شده توسط کلیسای رومی کاتولیک و پروتستان متفاوت است. بنابراین، هفته ی مقدس و عید پاک ارتدکسِ یونانی، کمی با تاخیر نسبت به هفته ی مقدس و عید پاک پروتستان و کاتولیک رومی انجام می شود، اما ممکن است هر از گاهی نیز با یکدیگر منطبق باشند، مانند سال ۲۰۰۷.

پاسپورت و ویزای مورد نیاز برای یونان

یونان هم عضو اتحادیه اروپا (EU) است و هم عضو منطقه ی اقتصادی اروپا (EEA). تمامی اتباع (شامل شهروندان) می تواند با استفاده از یک کارت شناسایی معتبر وارد یونان شوند. این شامل کشورهای غیر عضو وابسته به اتحادیه اروپا، مانند موناکو و آندورا نیز می شود. شهروندان کشورهایی که عضور EEAهستند اما عضو اتحادیه اروپا نیستند، مانند نروژ، سوئیس و ایسلند،‌نیز می توانند با استفاده از کارت شناسایی معتبر وارد یونان شوند. برای اتباعی که نه عضو اتحادیه اروپا هستند و نه عضو EEA، داشتن گذرنامه و ویزای معتبر برای ورود به یونان لازم است.

شهروندان کشورهای منتخب شامل آرژانتین، استرالیا، کانادا،‌ شیلی، کورواسی، هونگ کونک،‌ اسرائیل، ژاپن، کره ی جنوبی، مالزی، مکزیک، نیوزلند و ایالات متحده، مجازند که بدون ویزا به مدت ۹۰ روز در یونان اقامت کنند. شهروندان برزیل و اروگوئه می توانند به مدت ۶۰ روز بدون ویزا در یونان اقامت کنند. برای اطلاع از آخرین خبرها درمورد شرایط ورود به یونان، با نزدیک ترین کنسولگری یونان تماس بگیرید. کشور یونان یکی از اعضای پیمان شنگن همراه با کشورهای اتریش، بلژیک، جکهوری چک، دانمارک، فرانسه، آلمان، ایتالیا، ایسلند، لوکزامبورگ، هلند، نروژ،‌پرتغال، اسپانیا و سوئد است. برای مسافرت بین دو کشور عضو پیمان شینگن، پاسپورت شما را چک نمی کنند. یک فرد که تبعه ی یکی از کشورهای عضو پیمان شینگن نیست، و می خواهد از این کشورها دیدن نماید، بهتر است که ویزای مربوط به اولین کشوری که قصد دیدنش را دارد را تهیه نماید. برای اطلاع از مقررات دقیقتر مخصوص به کشور خود، به وزارت امور خارجه ی یونان مراجعه نمایید.

راه های ارتباطی به خارج از یونان

مسافرت با هواپیما به یونان

فرودگاه بین المللی اِلفترویس واقع در نزدیکی حومه ی آتن، Spata،  بزرگترین و پر رفت و آمدترین فرودگاه یونان است و در سال ۲۰۰۶ بیش از ۱۵ میلیون مسافر را هدایت کرده است. سایر فرودگاه های اصلی کشور یونان بر حسب حجم ترافیک مسافران، فرودگاه هراکلیون، تسالونیکی ، رودز و کارفو هستند. آتن و تسالونیکی بخش عمده ای از پروازهای برنامه ریزی شده را رسیدگی می کنند. با اینحال در طول فصل گردشگری، چندین منشور و پرواز برنامه ریزی شده ی کم هزینه،‌ روزانه از بسیاری از شهرهای اروپا به مقصد مکان های اصلی در یونان انجام می شود. خطوط هوایی المپیک، حامل پرچم ملی کشور، از چندین شهر اروپایی من جمله شرق میانی، آسیای جنوب شرقی و آمریکای شمالی، به یونانیان خدماتی ارائه می کند. هواپیماهای اژه ای،  که مالکیت نیمی از بازار داخلی را دارد، اجرای تعدادی از پروازهای بین المللی از برخی شهرهای اروپایی به یونان را بر عهده دارد. آتن نیز دارای خطوط هوایی خوبی در پرواز از سرتاسر اروپا ، امریکای شمالی و آسیای جنوبی به یونان دارد.

وجود حمل و نقل های کم هزینه در بازار بین المللی یونان ، رو طول دهه ی اخیر ده برابر شده است، و خدمات زیادی از آتن و تسالونیکی به سایر نقاط اروپایی مانند لندن، میلان، کوپنهاگ، استکهلم و ... ارائه می کند.

مسافرت با قطار به یونان

تسالونیکی مرکز یونان برای سرویس بین المللی راه آهن است. قطارها تسالونیکی را به صوفبا، بوداپست، استانبول و سایر شهرهای بین المللی متصل می کنند. هر روزه تنها یک قطار از تسالونیکی به شهرهایی چون صوفیا و Beograd انجام می شود. از تاریخ ۳ سپتامبر ۲۰۱۶ قطار تسالونیکی به Beograd  با اتوبوس جایگزین شده است و مسافرت با قطار از این تاریخ کنسل شده است.

از Svilengrad  به یونان خط قطار وجود ندارد، اما یکی از ایستگاه های Svilengrad با مرز یونان حدود ۳ کیاومتر فاصله دارد و در خود یونان، روزانه حدود ۲ یا ۳ مرتبه قطارها از Dikaia به الکساندروپلی رفت و آمد می کنند.

مسافرت با ماشین به یونان

از هرکدام از کشورهای همسایه با یونان، می توان با ماشین وارد آن شد. از ایتالیا، ماشین ها را توسط کشتی وارد یونان می کنند. از اروپای غربی، متداول ترین مسیر برای ورود به یونان، یوگوسلاوی می باشد. به دلیل مشکلاتی که در طول دهه ی ۱۹۹۰ در عبور و مرور از طریق یوگوسلاوی وجود داشت، بیشتر رانندگان اروپایی ابتدا وارد ایتالیا شده و سپس از طریق کشتی وارد یونان می شوند.

مسافرت با اتوبوس به یونان

تعداد محدودی سرویس اتوبوس بین المللی، از یونان به کشورهای همسایه ی آلبانی، بلغارستان و ترکیه وجود دارد.

مسافرت با قایق به یونان

روزانه کشتی های مسافربری و باربری متعددی از ایتالیا به یونان در رفت و آمد هستند. سالانه کشتی های زیادی از شهرهای مختلفی در ایتالیا مانند ونیز، تیریست، آنوکا و بری به مقاصدی چون پاتراس کارفو و ایگومنیتسا در یونان مسافرت می کنند. 

از ترکیه نیز، خدمات کشتی از شهر آیوالیک به موتیلنه، از بودروم به کوس، از رودز به سیمی، از چشمه به خیوس و از داتچا به رودز و سیمی در دسترس هستند. به علاوه، مسیرهای کشتی از دیکی لی به موتیلنه، از کوش آداسی به ساموس، و هم چنین از مارماریس به رودز نیز قابل استعمال هستند. هم چنین کشتی هایی هستند که پیِره و رودز را به اسکندریه مصر، لارناکا و لیماسول در قبرس و و حیفا در اسرائیل متصل می کنند.

عبور و مرور درون یونان

استفاده از اتوبوس و قطار در یونان

اتوبوس های بین شهری گزینه ی بسیار محبوبی برای سفرهای داخلی در کشور یونان به شمار می روند. شبکه ی ملی-دولتی KTEL مسئول کنترل عمده ی مسیرها در سراسر کشور است. این سیستم بسیار کارآمد، قابل اطمینان و نسبتا کم هزینه است و هم برای مسیرهای کوتاه و هم مسیرهای طولانی استفاده می شود. مانند مسیرهایی که از شهرهای اصلی به جزیره های اطراف کشیده می شوند. در چنین مواردی ممکن است از کشتی های مسافربری و باربری نیز استفاده کنید، که در این صورت هزینه ی آن با بلیط اتوبوس از قبل حساب می شود.

یکی دیگر از روش های مقرون به صرفه برای عبور و مرور در داخل کشور یونان، استفاده از قطارها است، اما سیستم ملی راه آهن بسیار محدود است. دلیل این امر بی توجهی به قطارها پس از ورود اتومبیل ها و مسافرت های هوایی گسترده ، و همچنین مشکلات قدیمی در تکنولوژی های لازم است. اهمیت سفر با استفاده از راه آهن اکنون دوباره مد نظر گرفته شده و شبکه ملی راه آهن در حال حاضر تحت نوسازی های عظیم قرار گرفته است. اگرچه تا تکمیل این پروژه هنوز راه بسیاری مانده، با این حال گردشگران می توانند از بخش اول سیستم راه آهن تازه تاسیس که اخیرا افتتاح شده است، بهره ی لازم را ببرند. یک سیستم راه آهن حومه ای نیز در منطقه ی آتیکا و نواحی اطرافش در سال ۲۰۰۴ راه اندازی شد و هم اکنون نیز در حال توسعه می باشد. همچنین نوسازی های گسترده و روبه پیشرفتی هم در راهروهای بین آتن – تسالونیکی و آتن – پاتراس در دست انجام است که مدت زمان سفر نیط بسیار کاهش می یابد.

استفاده از ماشین و رانندگی در یونان

گشتن و کاوش درون کشور یونان با استفاده از اتومبیل، یک تجربه ی بسیار باارزش است که به شما اجازه میدهد سواحل، کشور و جزیره های فوق العاده و دیدنی یونان را به راحتی تماشا کنید. با این حال، یونان دارای جاده هایی با نرخ مرگ و میر نسبتاً بالا در میان کشورهای اتحادیه ی اروپا است. بسیاری از رانندگان یونانی تمایل به رانندگی خشن دارند و این واقعیت که یونان دارای جاده هایی باریک در مناطق کوهستانی دارد، رانندگان را در پیچ ها و گردش ها دچار چالش می کند. از طرف دیگر، به دلیل کمپین های دولتی، پلیس سختگیرتر و قانونگذاری، نرخ مرگ و میر جاده ای مدام روبه کاهش بوده است. جاده ها در کشور یونان به خوبی مشخص شده و نگهداری می شوند و میلیونها یورو در حال سرمایه گذاری به منظور گسترش شبکه ی ملی آزادراه های چندلاینه است. به دلیل توسعه و بازسازی سریع سیستم جاده های کشور، توصیه می شود که از جدیدترین نقشه های جاده ای در کشور استفاده کنید. تعدادی از بزرگراه های جدیدتر مشمول عوارض هستند و هزینه های سنگینی نیز دارند. علائم و نشانه های جاده ای در یونان معمولاً همراه با یک نسخه ترجمه شده به الفبای لاتین ،‌ تکرار می شوند.

برای کسانی که به رانندگی در آمریکای شمالی عادت دارند، جاده های فرعی یونان، مخصوصاً در شهرها و روستاها، ممکن است بسیار باریک و تنگ به نظر برسد. هنگامیکه دو ماشین در یک جاده ی باریک به یکدیگر می رسند، مرسوم است که یکی از راننده ها یک جایی برای کنار کشیدن پیدا کرده تا راننده ی دیگر بتواند عبور کند. برخی مواقع نیز ممکن است یک راننده به عقب برگردد تا راه برای راننده ی دیگر باز شود. انتظار می رود پایبندی به این عمل را رعیت کنید، در غیر اینصورت با خشم راننده ی مقابل روبه رو خواهید شد. به همین دلیل، و همچنین بخاطر افراد پیاده که همیشه در راه ها هستند، درون شهرها و روستاهای یونان با احتیاط و آرام رانندگی نمایید. تفاوت عمده ی دیگر میان رانندگی در شمال آمریکا و یونان محدوده ی سرعتی است که وسایل نقلیه باید داشته باشند، مخصوصاً در بزرگراه ها. محدودیت سرع بالا از ۱۲۰ تا ۶۰ کیلومتر بر ساعت است که بستگی به موقعیت دارد. سایر وسایل نقلیه ممکن است با سرعت هایی بیشتر از سرعت مجاز رانندگی کنند و از پشت شما با سرعت به شما نزدیک شوند. بهتر است برای سبقت از وسایل نقلیه کندتر از منتهی الیه سمت چپ جاده استفاده کنید.

آژانس های کرایه ی خودرو در حال حاضر در سراسر کشور و محصوصاً در شهرهای اصلی و مکان های گردشگری وجود دارند.اتومبیل های ارائه شده معمولاً با کتابچه راهنما هستند؛ اگرچه تنظیمات اتوماتیک نیز وجود دارد،‌ اما توصیه می شود که یکی از آن ها را از پیش رزرو نمایید. قیمت گازوئیل و بنزین در یونان گزاف است، اما در مقایسه با بسیاری از کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا بسیار ارزانتر می باشد. برخی از آژانس های کرایه ی اتومبیل و بیمه نامه ها، اجازه ی خارج کردن ماشین از یونان را نمی دهند.

رانندگانی که گواهینامه ی رانندگان اتحادیه اروپا را ندارند، باید از کشور خود مجوز رانندگی بین المللی را به دست آورند. چنین مجوزی اگرچه ممکنست حین کرایه ی یک ماشین لازم نباشد، اما قطعا هنگام وقوع تصادف یا به فرمان پلیس برای نگه داشتن ماشین، لازم و ضروری است. در صورتیکه راننده دارای گواهینامه ی اتحادیه اروپا نباشد و مجوز بین المللی نیز نداشته باشد، بیمه نامه می تواند از درجه ی اعتبار ساقط شود.  برای کسانی که می خواهند در یونان ماشین های کرایه ای رزرو کنند، اطلاعات بیشتری به صورت آنلاین وجود دارد.

سفر با استفاده از کشتی در یونان

رایج ترین راه برای رفتن به جزایر استفاده از کشتی های مسافربری است. تعداد، قابلیت اطمینان و در دسترس بودن این کشتی ها تا حد زیادی به زمانهای مختلف در سال  بستگی دارد. بطور مثال در طول فصل زمستان (از ژانویه تا مارس) آب و هوای دریای اژه بسیار شدید است و قایق ها را به مدت چند روز در بندرها نگهداری می کنند. این نوع تاخیرات کاملا غیرقابل پبشبینی هستند و تعیین اینکه یک قایق چه زمانی شروع به حرکت خواهد کرد، غیر ممکن است. از سوی دیگر، در ماه اوت با توجه به تعطیلات ملی یونان (روز ۱۵ اوت) قایق ها بسیار شلوغ هستند و مسافران باید برای استفاده از قایق ها از قبل برنامه ریزی داشته باشند.

درحالیکه مسیرهای زیاد و متعددی از شهر آتن می گذرد، اما تعداد مسیرهای میان جزیره ای بسیار اندک است. برخی از کشتی ها در فصل زمستان تنها یکبار،‌ یا شاید هفته ای دوبار حرکت داشته باشند.

سه بندر در شهر آتن وجود دارد: بندر اصلی Piraeus و دو بندر Rafina و Lavrio . این ینادر برای همه ی جزایر کار می کنند، اما برای جزایری مانند Tinos  بهتر است از بندر Rafina استفاده شود. زمان سفر با قایق آهسته  از بندر پیره معمولا به قرار زیر است: آتن – پاروس = ۴ ساعت، آتن – میکونوس = ۵/۵ ساعت، آتن – سانتورینی = ۸ ساعت، آتن – هراکلیون = ۹ ساعت.

کشتی ها معمولا تنها چیزی هستند که در یونان کاملا سر وقت حرکت می کنند، پس سریع باشید. کشتی های سریع نیز در یونان هستند که زمان سفرشان نصف، اما هزینه ی آنها کمی بیشتر است. گاهی اوقات بهتر است که از هواپیماها استفاده کنید، مخصوصا برای رفتن به کرِت یا رودز؛ اگرچه معمولا پروازها گرانتر خواهند بود. قایق های آهسته فاصله ی میان آتن تا سانتورینی را در ۸ ساعت طی میکنند، اما منظره ی ورود به شهر با قایق بسیار دیدنی و جذاب است.

شرکت های کشتی رانی اصلی در یونان عبارتند از:

خطوط سرعت اژه ای (Cyclades)

خطوط ANEK (کرِت و بین المللی)

کشتی های ستاره ی آبی (ایتالیا-یونان و جزایر اژه ای)

Euroseas

Hellenic Seaeays (جزایر اژه ای)

خطوط Minoan (ایتالیا- یونان و کرِت)

کشتی های SAOS (جزایر اژه ای و سرزمین های شمالی)

کشتی های Superfast (ایتالیا-یونان)

کشتی های Ventouris (ایتالیا-یونان)

سفر با استفاده ازهواپیما درون یونان

صنعت مسافرت هوایی داخل کشور یونان، تحت تسلط شرک دولتی Olympic Airlines و رقیب روبه رشد خود، Aegean Airlines است. هردو خطوط هوایی، ارائه دهنده ی شبکه راههای گسترده ای در سراسر کشور هستند که شامل اتصال جزایر متعددی به سرزمین های اصلی یونان می شوند. شرکت خطوط هوایی اژه ای و این اواخر شرکت خطوط هوایی المپیک، ارائه دهنده ی بلیط های اینترنتی هستند که باید آن را از طریق ایمیل یا وبسایت خریداری و سپس پرینت کرده و در فرودگاه به همراه داشته باشید.

سفر با تاکسی درون یونان

تاکسی های بسیاری در یونان هستند. اما گرفتن تاکسی مخصوصا در شهرهای بزرگ مانند آتن چالش بزرگی است. رانندگان تاکسی در یونان معمولا به گستاخی معروفند؛ در شهرهای بزرگ شما تاکسی ها را صدا می زنید، اما در آتن اگر رانندگان تاکسی از مقصد شما خوششان نیاید، درخواستتان را رد می کنند. اگر شما برای رفتن به خارج از شهر آتن عجله داشته باشید و یک تاکسی صدا کنید، آنها بهانه می آورند و می گویند دارند به خانه می روند، یا حتی بدتر، کلا شما را نادیده می گیرند! اگر شما قصد رفتن به ساحل روستاهای جنوبی مانند جلیفادا داشته باشید، توصیه می کنیم به یک هتل بروید و از آنجا یک تاکسی صدا کنید. اکثر تاکسی ها بیشتر از سه نفر سوار نمی کنند. اگر در شب می خواهید از بندر پیره یک تاکسی بگیرید، تنها میتوانم بگویم خوش شانس باشید!

سفر با قایق درون یونان

حدود ۶۰۰۰ جزیره جزو یونان هستند که ۶۰۰ تای آن مسکونی و قابل سکونت است و بسیاری از آنها مقصد تعطیلات آخر هفته یونانیان می باشد. جزایر یونان را در ۶ دسته اصلی گروهبندی می کنند:

 • جزایری که در غرب قرار دارند و برای تعطیلات مناسب هستند مانند کورفو، Lefkas٬ Kefalonia و Zante.
 • کرِت که بسیار جذاب و دیدنی است در جنوب یونان واقع شده است.
 • Cyclades (باد بیشتری در آنجا می وزد و دیدنی است) در اژه ی مرکزی واقع شده و شامل Myconos و Santorini  می باشد.
 • در شرق یونان Dodecanese قرار دارد که شامل جزایر رودز، کوس، سیمی و پاتموس می شود.
 • گروه اسپورادس در شمال شرقی شامل Skiathos می شود
 • ساموس، Lesvos و Thassos .

جزایر معروفتر دارای فرودگاه و جذبه های گردشگری خاص خود هستند، در حالیکه برخی از جزایر کوچکتر با استقاده از کشتی های داخلی یونان در دسترس هستند.

بسیاری از کشتی های عمده ی کروز به جزایر رفت و آمد دارند و این امکان نیز وجود دارد که در بندرهای اصلی برای خودتانن یک قایق اجاره کنید؛ بنابراین بهترین راه برای دیدن جزایر یونان استفاده از قایق ها می باشد. اگر شما یک ملوان با تجربه هستید میتوانید از شرکت های متعددی قایق های بادبانی اجاره کنید.

صحبت و گفتگو در یونان

زبان رسمی ملی در کشور یونان، زبان یونانی است که زبان مادری اکثریت قریب به اتفاق جامعه است، اما گردشگران انگلیسی زبان در مواجهه با یونانیان مشکلی نخواهند داشت. انگلیسی رایج ترین زبان خارجی است که در یونان تدریس و مطالعه می شود، اما به دنبال آن زبان هایی مانند فرانسوی، ایتالیایی و آلمانی نیز تدریس می شوند. معمولا انتظار می رود که تمام پرسنل در صنعت گردشگری و سرویس های حمل و نقل عمومی و همچنین افراد زیر ۴۰ سال، دانش پایه از زبان انگلیسی داشته باشند. اگرچه، اگر چند عبارت یونانی پرکاربرد مانند سلام و متشکرم را بلد باشید، یونانی ها بسیار خوشحال می شوند. الفبای لاتین و سیریلیک از الفبای یونانی مشتق شده اند و در حدود نیمی از حروف یونانی مانند همتاهای لاتین شان به نظر می رسند و بیشتر حروف یونانی شباهت زیادی به همتای سیریلیک خودشان دارند. تنها با کمی مطالعه می توانید به راحتی کلمات و عبارات معمول مانند هتل،‌ کافه تریا و . . . را دریابید. و به زودی متوجه می شوید که نام اکثر مکان های یونانی که در تابلوها و علامات جاده ای به کار میرود به زبان لاتین برگردان شده اند. حتی نام برخی از جاده های جدیدتر را به انگلیسی نیز ترجمه کرده اند.

خرید در یونان

واحد پول یونان

ارز رسمی در کشور یونان یورو (€) است که در ژانویه ی ۲۰۰۲ با درهم جایگزین شد. صرافی و تبدیل ارز در یونان و مخصوصا در شهرهای بزرگ و توریستی آن معمول و رایج است. علاوه بر ارز، یونانیها چکهای مسافرتی را نیز قبول می کنند. همچنین ماشین های تبادل ارز خودکار نیز در برخی از مناطق یونان مانند فرودگاه های آتن وجود دارند. بیشتر بانک های یونان برخی از ارزهای کشورهای دیگر را – مانند دلار آمریکا و انگلیس - به یورو تبدیل می کنند. شما می توانید با استفاده از کارت های اعتباری و ATM-card نرخ تبادل ارزی بهتری بدست آورید. مسترکارت، ویزا، و یوروکارد در بسیاری از مغازه های خرده فروشی در سرتاسر یونان، هتل ها و آژانس های مسافرتی و حمل و نقل (شامل آژانس های هواپیمایی، کشتی و مراکز کرایه ی ماشین) قابل قبول است. اگر چه در برخی از رستوران ها این کارتها را نمی پذیرند. مغازه های سوغات محلی معمولا قبل از پذیرش کارتهای شما، مقرر میدارند که حداقل خریدی را داشته باشید. همچنین در برخی از کالاها یا مواردی که تخفیف زیاد خورده اند، این کارت ها را نمی پذیرند.

دستگاه های خودپرداز ( ATM) تقریبا در همه جا وجود دارند، و کارت های رایج در کشور یونان معمولا مستر کارت/سیروس و ویزا/پلاس کارت هستند. بسیاری از دستگاه های خودپرداز عددهای پین پنج رقمی را قبول نمی کنند. بنابراین توصیه می کنیم که دارندگان این کارت ها، پین کارت های خود را چهاررقمی کنند.

بیشتر کالاها، شامل آن هایی که برچسب قیمت خورده اند، شامل مالیات بر ارزش افزوده هستند، اما در برخی از مغازه ها نیز برای ساکنان غیر اتحادیه ی اروپا، مالیات در نظر نمی گیرند. این به این معنی است که ساکنان غیر اتحادیه اروپا، می توانند برای بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده در بندر خروجی اقدام کنند.

چانه زنی در یونان

چانه زنی تنها در مغازه های سوغات فروشی توریستی و گاهاً در برخی مغازه های صنایع دستی قابل تحمل است!

خوردنی ها در یونان

غذاهای یونانی ترکیبی از سنت های بومی و خارجی است. کشورهای همسایه مانند ایتالیا و ترکیه،‌ تاثیر عمده ای بر غذاهای یونانی گذاشته اند و سینی های غذای مشترکی نیز با این کشورها در یونان وجود دارد. رژیم غذایی سنتی یونانی بسیار مدیترانه ای است و سبزیجات و غلات بومی بیوم را در خود دارد. یونان به عنوان یک کشور بسیار وابسته به دریا، انواع غذاهای دریایی در منوی غذای یونانیان وجود دارد. یونان همچنین یکی از تولیدکننده ها و مصرف کندده های عمده ی گوشت بره است. گوشت گاو، خوک و گوشت مرغ نیز بین یونانی ها محبوب است. روغن زیتون جزء اصلی غذاهای یونانی است و لیمو پ رب گوجه نیز مواد تشکیل دهنده ی رایج هستند. سر میز شام همواره نان و شراب سرو می شود. غذاهایی که در یونان می خورید، با آنچه در رستوران های یونانی در سرتاسر جهان سرو می شود، کاملا متفاوت هستند. رستوران های یونانی در خارج از یونان، بیشتر به تمایلات ذائقه ای مشتری هایشان توجه می کنند ، و نه به سرو یک غذای کاملا معتبر با ذائقه ی اصیل یونانی. برای مثال غذای gyros که یک غذای رایج در منوی غذایی خارج از یونان است. اگرچه این غذا امروزه در یونان به عنوان فست فود سرو می شود، اصالتا از کباب ترکیه ای گرفته شده و اخیرا در لیست غذایی یونانیان قرار گرفته است و برای آنها بعنوان تنقلات محسوب می شود. این غذا در خانه های یونانی ها و همچنین در رستوران های غیر فست فودی یونان پخت و پز نمی شود.

در گذشته، رستوران هایی که عمدتا برای گردشگران فراهم شده بود بسیار ناامیدکننده بودند،. خوشبختانه صنعت رستوران کشور در طول دهه ی اخیر رشد کرده است و امروزه یافتن رستوران های بسیار خوب در مناطق توریستی یونان آسان است و ایده ی خوبی است که در جاهایی که خود یونانیان غذا میخورند غذا بخورید. بهترین رستوران ها علاوه بر غذاهای معتبر اصالتا یونانی، برخی غذاهای محلی و مخصوص را نیز ارائه می کنند. رستوران هایی که غذاهای بین المللی سرو می کنند، غذاهایی مانند چینی، فرانسوی، ایتالیایی و بین المللی معاصر ارائه می کنند.